Skip Navigation LinksAnaSayfa > Haberler

2017-2018 DÖNEMİ AV YASAĞI BAŞLIYOR...

Şubat 23, 2018


Yaban hayvanlarının biyolojik gelişimlerindeki iklimsel olarak oluşan bölgesel farklılıklar göz önüne alınarak MAK tarafından Av Hayvanları için belirlenen avlanma süresi 25.02.2018 tarihi itibarı ile tüm bölgelerde sona eriyor. Av dönemleri, Av ve Yaban Hayvanlarının eş tutma, üreme, yavru büyütme ve erginleşme dönemi göz önüne alınarak belirlenmektedir. Marmara Bölgesinde bulunan Tekirdağ ilimizde avcılık 19.08.2017 tarihinde I.grup kuşlar ve II. grup memeliler ile başlayan av dönemi 25.02.2018 tarihinde bitiyor. 

2017-2018 Av dönemi boyunca ilimizde 28 adet Genel,  6 adet Devlet Avlağı olmak üzere toplam 34 adet avlakta avcılarımız 29 kuş 6 memeli türü için “Avlanma İzin Belgesi” alarak avlanmışlardır. Avlaklarda avcılar tarafından toplam 51.853 defa avlanma kotası alınmıştır. Şube Müdürlüğümüz Av Koruma ve Kontrol Ekiplerince 1696 avcı denetlenmiş olup usulsüz avcılık yapan 97 kişiye idari işlem uygulanmıştır. Yeni av dönemi başlangıcına kadar avlaklarda avcılık yapmak, köpek eğitimi için av sahalarında köpek gezdirmek kesinlikle yasaktır. Av dönemi haricinde avlanan veya av ve yaban hayvanlarını rahatsız edici faaliyetler de bulunanlar idari işlemlere maruz kalacaklarını unutmamalı, en önemlisi de doğaya verecekleri telafisi mümkün olmayan zararlar konusunda bilinçli ve duyarlı olmalıdırlar. 
Bağ ve bahçeleriyle ürünlerini, sürülerini, kendilerini korumak durumunda olanların avlanma amacı dışında silah taşıma ve bulundurmak istemeleri halinde Şube Müdürlüklerimizden, istenilen evrakları tamamladıkları halde Ürünlerini korumak maksatlı belge düzenlenecektir. Ancak bu belge koruma maksatlı olduğundan avcılık amacı ile kullanılamaz. 2018-2019 Av Dönemi,  Merkez Av Komisyonu tarafından İl Av Komisyonlarından gelen görüş ve öneriler doğrultusunda belirlenecektir.